Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Този навик предпазва от диабет и деменция

05 март 2022, 13:30 часа

Вероятно сте на мнение, че диабетът и деменцията нямат нищо общо. Но това, което ги свързва, е общ рисков фактор – липсата на пълноценен сън. Не подценявайте неговото значение.

Факт е, че липсата на сън може да се отрази на негативно здравето ви години по-късно.

Според Journal of Diabetes Care постоянното лишаване от сън и промените в неговите модели в периода от 20 до 40-годишна възраст увеличава риска от диабет тип 2 на по-късен етап oт живота. Това означава, че текущото качество на съня ви ще се отрази на вашето здраве по един или друг начин в бъдеще.

10 ранни симптома на деменция, за които дори лекарите не говорят

Според резултатите от скорошно изследване, при което е открито съществуването на глимфатната система (тя прочиства мозъка от ненужна информация), колкото по-дълбок е сънят, толкова по-добре.

Д-р Maйкън Недергард, който е автор на изследването, споделя, че сънят е от решаващо значение за мозъчната система и за пречистване на излишната информация от нея.

Медици назоваха ранните признаци на деменция при 40-годишните

Това откритие е в подкрепа на увеличаващия се брой доказателства, според които качеството и продължителността на съня могат да предскажат появата на деменция и болестта на Алцхаймер.

Глимфатната система функционира единствено по време на сън. Нейната дейност е свързана с компресиране на мозъчните клетки чрез „инжектиране“ на цереброспиналната течност в мозъка.

Последната прочиства мозъка от отпадни вещества, включително от бета-амилоидни протеини, които водят до развитие на болестта на Алцхаймер.

Любими напитки пазят от инсулт и деменция

Изследванията показват, че лишаването от сън може да допринесе за широк спектър от проблеми: увреждане на паметта, трудности при запомнянето на нова информация и дори диабет. Това са основателни причини за изграждането на навици, насърчаващи пълноценния сън.

Вечерен ритуал за сън

Представете си спалнята ви свещено убежище за сън, релакс и възстановяване. Помислете и за ваш собствен ритуал, чрез който да подготвите тялото си за сън.

Туршията, която задължително трябва да консумирате, ако имате диабет

Ето няколко полезни съвета:

Избягвайте електролуминесцентното излъчване от телевизора, компютъра и мобилния телефон – всички тези устройства забавят производството на мелатонин в организма за около 2 часа.

Ако имате телевизор или друга техника в спалнята си, по-добре е да си обособите собствена зона без джаджи.

10 храни за по-добър сън

Опитайте се да включите във вечерния си режим чаша топло мляко или чай от лайка, за които е известно, че имат релаксиращи свойства.

• Слушайте спокойна или тиха музика.

• Използвайте успокояващи аромати като лавандула и розово масло.

9 странни трика, които помагат на здравия сън!

• Прочетете книга, която ще ви накара да се откъснете от мислите си и да се отпуснете. Четенето в леглото може да попречи на бързото заспиване, така че е добре то да приключи поне час преди лягане.

• Обличането на удобна пижама е страхотен сигнал за мозъка ви, че е време да се подготвите за сън.

• Избягвайте физическата активност и не яжте поне час преди лягане, защото това единствено ще ви попречи да заспите по-бързо.

10 храни в полза на съня

Дори и да сте свикнали да си лягате в определено време, тялото ви все пак ще свикне с новия график, ако отделите достатъчно време за неговото приспособяване. Създайте си вечерна рутина за сън, която най-добре отговаря на вашите лични нужди.

Направете всичко възможно да си лягате по едно и също време всяка вечер и се опитайте да тренирате тялото и ума си да заспивате в един и същ времеви интервал.

Важно: Статията е с информативна цел и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар, както и да се използва за самодиагностика!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес